Povlečení do postýlky pro nejmenší

Pro nejmenší miminka je dobré vybírat kvalitní povlečení z bavlny nebo perkálu. Bavlna je prodyšná, perkál je hustší a zahřeje. Je vhodné zohlednit dobu, kdy se novorozenec narodil a jakou má teplotu tělíčka. Podle toho zvolte i druh povlečení do postýlky. Některým miminkům stačí bavlna, jiné se potřebuje zahřát více. Roli hraje spoustu faktorů, se kterými souvisí i roční období.

Usínání s miminkem

Souprava do kočárku

Souprava do kočárku

Novorozenec je přece jenom v těžké situaci. Vypořádává se se změnou okolního prostředí a má v něm pocit nejistoty. Cítí se ohrožený, nelíbí se mu světlo, hluk, dokonce ani jeho postýlka. Lepší je postýlka menší, protože se v ní dítě cítí lépe, podobně jako u maminky v bříšku. Je potřeba současně s postýlkou zajistit i matrace do dětské postýlky (kokosové vlákno plus molitan). Také kvalitní rošt a v neposlední řadě krásné povlečení. Usínání s miminkem je tak v tomto případě jednodušší. Zajistila jste mu vše potřebné k tomu, aby byly jeho potřeby uspokojeny na sto procent.

Jenže, i přesto se vám nemusí podařit, že miminko zvládne spát v postýlce hned v samém počátku. Vzít ho do vlastní postele je někdy jediným řešením, ale snažte se spíše o to, naučit dítě režimu. Teplá koupel, masírování pokožky olejíčkem, volné dupačky na spinkání, nakrmení, odříhnutí si, přebalení, to vše a mnohem více, je nutné k uspokojení potřeb, ale i bezpečnosti dítěte.

Existují postýlky, kterým lze postranice dát dolů a miminko tak i s postýlkou přisunete k posteli své (musí vyhovovat výškou, aby nehrozil dítěti pád). S usínáním miminka tak souvisí i dobrá péče, kterou mu jako matka poskytujete.

Péče o dítě

O dítě bychom měli pečovat s láskou a něhou, i když ještě mluvenému slovu nerozumí. Komunikujte s ním, chvalte ho, oslovujte ho zdrobněle, váš tón hlasu vnímá. Pěkně se postarejte o jeho komfort před spaním. Vykoupejte ho, namasírujte tělíčko, nakrmte, přebalte, atd. Některé děti neusnou bez dudlíku a plakají. Je to sice detail, ale pokud bez něj neusne, tak mu ho neodebírejte. Na vodníka, který na dudák čeká v záchodové míse, je přece jenom ještě čas. Starejte se o své dítě a vnímejte ho i s jeho individuálními potřebami. Tím, že kamarádky dítě už nemá na noc dudlík nebo plínu se nenechte znepokojit. Každé dítě se učí tyto návyky jiným tempem a třeba na to potřebuje více času. Pokud se přece jenom potřebujete ujistit, že je vše v pořádku, praktický lékař vám poradí.

Čím se tedy postarat o příjemný spánek

Malé dítě má rádo nad postýlkou nějakou hračku. Nejlépe to vyřešíte kolotočem vydávajícím zvuky. Dítě hračku fixuje očima, prohlíží si ji a dobře na ni vidí. Co se týče hraček vedle sebe, tak ty může vnímat v postýlce spíše negativně. Rozdíl je, když dáte dítě na hrací deku, tam je obklopení hračkami samozřejmost. Při zajištění klidného spánku miminku postačí hrací kolotoč nad postýlku.

Příjemné klima zajistíte vyvětráním místnosti. Zabalené a umyté děťátko přeneste do postýlky s úložným prostorem a nechte svítit malé světýlko. Také vyberte správné povlečení.

První rok života je lepší, když máte postýlku u sebe, poté na blízku. Pořiďte si snímač dechu, budete klidnější. Zárukou nerušené noci je i klidná maminka, která na dítě nepřenáší stres. Když zapláče, vstane a zjistí, co mu chybí.

Větším dětičkám je možnost před spaním přečíst pohádku nebo jim pustit promítání noční oblohy na zeď. Děti se bojí tmy, což je logické. Klidně se mohou zprvu naučit spát s rozsvícenou lampičkou. Lepší, než aby se budily s noční můrou. Co se týče volby povlečení, rozhodně by mělo odpovídat hygienickým normám. Tomuto faktu vyhovuje zejména bavlna, ale musí obsahovat vysoký podíl vláken v gramáži. Jedině tak bude vašemu dítěti příjemné teplíčko a nikde ho nebudou zábnout nožičky nebo ručičky. Velikost povlečení určíte podle postýlky a také výšky dítěte. Určitě by bylo nemilé, kdyby mu z něj vyčuhovaly nožky. Dejte si s výběrem záležet.