Máte rádi záclony? Poradíme vám, jak se o ně starat

Přesto, že nás reklamy zaplavují různými parními čističi a dalšími pomůckami pro čištění zavěšených záclon, nefungují až tak spolehlivě. Zejména v případě, že záclona visí na okně celý rok, nezbývá, jen ji sundat a celou vyprat. U vysazení záclony a závěsů z kolejničky či garnýže se velmi nespěchejte a postupujte nanejvýš opatrně, abyste textilie nepoškodili.
Většina záclon a závěsů má na zadním okraji stahovací lem, který slouží nejen k řasení, ale i na zavěšení. Jsou na ní zacvaknuté malé háčky z plastu, pomocí kterých se zavěšují na garnýž nebo kolejničku. Ty, pokud nejsou z kovu nebo dřeva, ponechte tam, perou se se záclonou. Před praním ji vložte do speciálního sáčku, které koupíte dětské záclony v každé drogerii. Zabrání to případnému roztržení či poškození.

V pračce nebo ručně
Některé záclony a závěsy vypadají, jako by byly utkané z pavučinky a nic nevydrží, nemusíte mít však obavy vložit je do pračky. Moderní materiály jsou pevné, trvanlivé, ale musíte k nim přistupovat podle jejich složení. Vždy je dobré si podívat na etiketě symbol a podle něj se řídit. Většina materiálů snese pračku.
Mnohé modely těchto spotřebičů mají speciální prací program na praní záclon. Pokud ne, zvolte šetrný program s teplotou do 30 stupňů Celsia. Na praní použijte prací prostředek určený na záclony. Na některé textilie není vhodné používat aviváž ani jiné změkčovadlo, neboť by po nich mohli vlákna ztratit pevnost.
Jiné zase aviváž ochrání před užitečné hračky usazováním prachu a nikotinu na vláknech. Použijte však speciální aviváže na záclony. Do bubnu pračky vložte méně záclonoviny než klasické prádla, aby měla prostor a zbytečně se nezmačkalo. Vyhněte se odstřeďování na plné obrátky, přebytečnou vodu nechejte jen jemně a krátce odstředit a hned záclonu zavěste na okno.

Kdy žehlit ?Co se žehlení týče, je třeba přihlédnout k typu textilie. Standardní polyesterové není nutné žehlit. Luxusní z organzy vám zase zajistí spoustu práce. Některé stačí zavěsit hned po vyprání, ale většinou se žehlení nevyhnete.
organza, ale také všechny ostatní záclony se žehlí na nejnižší teplotě. Udělejte to ještě před tím, než zcela vyschnou.

Netypické záclony
Pokud jste příznivci alternativních moderních záclon – závěsů, takzvaných japonských stěn, oceníte i jejich snadnou údržbu. Inteligentní způsob uchycení látkových panelů k nosičům umožňuje snadné sundání látky, také vytažení dolní výztuže se závažím není náročné.
Některé textilie netřeba zvěst, stačí je čas od času vysát a tak jich zbavit prachu, jiné mohou prát. O způsobu ošetřování by vás měl informovat prodejce nebo etiketa na textiliích. Před koupí si důkladně všimněte způsob uchycení. Nejpraktičtější jsou japonské stěny na suchý zip. Vyprané textilie netřeba žehlit, ještě vlhké se připevní zpět na kolejničku ao ostatní se již postará závaží na spodním okraji, které textilii dokonale vypne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>