Dětské povlečení pro větší děti

Větší děti (myšleno předškolní a školní věk) si chtějí povlečení vybrat většinou samy. Pokud jim budeme nutit povlečení, které se líbí nám, většinou si ho neoblíbí. Prožívají období malé puberty a chtějí si prosadit svoje. Jistě, nemůžeme dětem povolit úplně vše, ale proč by si nemohly vybrat povlečení na dětské postele se zábranou? Navíc se nám tím odvděčí klidným spánkem a nebudou se budit.

Motivy pro větší děti

Povlečení s motivem New Yorku

Povlečení s motivem New Yorku

Předškolní věk odpovídající věku zhruba 3 – 6 let, je věk, kdy se z batolete stává větší dítě. Toto období je velmi rozmanité, co se týče vnímání a poznávání světa dítěte. Zatímco se jako batole kolíbá na svých nožkách, jako předškolák už skáče i přes překážky a velmi významnou roli hraje v jeho životě pohyb. Rádo jezdí na kole, bruslí, hraje míčové hry, učí se plavat, atd. Je toho spoustu i co se týče vývoje jeho mozku. Začíná si pamatovat, umí mluvit a říct si, co chce a také nám začíná vzdorovat.

Motivy povlečení tak v tomto ohledu vybírejte velmi obezřetně. Pokud mu chcete udělat radost, vyberte povlečení spolu. Jedině tak máte jistotu, že se mu bude líbit. Když chcete překvapení (např. dárek k Vánocům, k narozeninám), vycházejte z jeho zájmů, předejděte u dítěte zklamání a nejednoho zamáčknutí slzičky.

Zájmy dětí

Jak jsem se již lehce dotkli výplně dne malého předškoláka, je to jasné. Pohybuje se hodně venku a má z toho radost. Velmi rádo si hraje a zkoumá i dospělé věci. Převážnou část dne tvoří tedy hra, která se odvíjí i od různých profesí. Holčičky si rády hrají na prodavačky a princezny, kluci na řidiče autobusu, kamionu, hasiče, policisty, atd. Když tedy o svém dítěti víte, co se mu líbí, není problém mu vybrat podle toho povlečení. Povlečení Cars s mluvícím autem je pro malého kluka sázka na jistotu. Pokud ho navíc sleduje i v televizi, je tu velká pravděpodobnost, že si ho oblíbí. Dítě se dost často ztotožňuje i s profesemi matky a otce. Pokud je jeho tatínek pilot letadla, zřejmě bude chtít být jednou po něm. Povlečení s letadly se jeví jako možnost, jak uspět. Tuhle jste byla s dcerkou v zoo a zaujaly jí žirafy? Není nic jednoduššího, než jí takovou žirafu pořídit i domů. Ovšem na povlečení, ve skutečné velikosti určitě ne. Povlečení Giraffe Love si vaše holčička rozhodně zamiluje. Páreček žiraf je okouzlující. Takto bychom mohli pokračovat s výčtem ještě hodně dlouho, ale vy už jistě víte, jak ho vybrat.

Materiál versus provedení

Pro děti je v každém věkovém období příjemná bavlna. Nic s ní nezkazíte, ať máte větší či menší dítě. Její sčesanou přízi v té nejlepší kvalitě poznáte podle obsahu gramáže. Čím vyšší gramáž, tím je povlečení kvalitnější. Nejluxusnější verzí bavlny je tzv. mako bavlna egyptského charakteru. Je velmi jemná a vyrábí se z ní i povlečení pro dospělé, např. v podobě saténu. My však zůstaneme u povlečení pro děti. Povlečení je pro ně v různých vývojových období jako druhá kůže. Miminko převážnou dne spí, tam jsou kladeny nároky nejvyšší. Neměli byste ovšem podceňovat výběr povlečení ani u většího dítěte. Děti jsou zkrátka děti a mazlí se s námi rádi, i když už chodí do školy. Jenže už mají svůj pokoj, své království, kam najednou vstupujeme jako vetřelci. Přesto se k nám přijdou přitulit, dát pusu nebo si jen tak popovídat. Využijte toho a zeptejte se, co by chtěli na svém pokoji změnit. Třeba je to zrovna povlečení.

Provedení povlečení je od různých značek variabilní, ale pro děti je kvalita zejména u značky Matějovský. Barvy po vyprání neblednou a povlečení zůstává pružné a nesrazí se. Praktické jsou u povlečení pro děti zipy. Nemusíte tak po kolenou na zemi hledat rozházené knoflíky. Velikost povlečení je zřejmě každému jasná, jak z hlediska výšky dítěte, tak i postýlky. Dítě by mělo mít na spánek dostatek prostoru.

Chlapec nebo dívka

Určitě u povlečení menších i větších dětí rozlišujte pohlaví dítěte, co se týče volby barev a motivů. Holčička zřejmě nebude nadšená z modrého povlečení se zelenými letadýlky. Stejně tak chlapeček v růžově sladkém povlečení s Minnií. Je potřeba vybírat tedy nejen podle toho, jaké má dítě zájmy, ale dbát i na barvičky, které mu rozehrají fantazii správným směrem. Dětský pokoj vyzdobte tak, aby tu bylo vždy něco, co ho rozesměje. Samolepky na zeď nebo do čela postýlky se staly oblíbenou součástí dětské říše. Když se dekory takto opakují přináší to do dětského pokoje harmonii. Nezapomeňte ani na vzdušné záclonky, závěsy a jiné doplňky. Dítě se ve svém pokoji cítí dobře, když je tu vše tak, jak má být. Klučičí námořnické povlečení a další dekorace (záchranný kruh, houpací síť) učiní z pokoje opravdový skvost. Zrovna tak holčičí náměty udělají z pokoje komnatu hodnou pro princeznu.

Koncept pokoje

Dětský pokoj by měl akceptovat fakt, že si v něm dítě často hraje, učí se a chodí spát. Rozčleňte většímu dítěti prostor, který bude mít vymezený na hraní, psaní úkolů a psaní. Jeho dětský pokoj, je pro něj v podstatě i místem, které ho odděluje od dospěláků. Navíc si potřebuje hrát se svými vrstevníky, takže pokoj by měl být současně prostorem, za který se nebude stydět před kamarády. Povlečení je sice jen zlomkem všeho, co má v dětském pokoji, ale dejte si záležet na každém detailu. Uvidíte, že sladěný holčičí a klučičí pokoj ocení i všichni ostatní. Naučte v něm své dítě po sobě uklízet, získáte tak dokonalý obraz pokoje, ale i skvělé maminky, která své dítě vychovává velmi dobře.